W lipcu 2024 roku razem z Tomaszem Słomczyńskim i ekipą TVN24 zespół Polish Center for Torture Survivors realizował filmy o ocalałych. Nasze bohaterki z Sema Ukraine opowiedziały o swoim doświadczeniu traum doświadczonych w trakcie wojny w Ukrainie. Link do materiałów poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z tym ważnym materiałem. Podczas wywiadów tłumaczyły Alina Zubenko i Natalia Tymec.
Rozmowy z „Ocalałymi” były nagrywane w spokojnym miejscu w okolicy Przemyśla. Twórcy cyklu stworzyli przestrzeń gwarantującą bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne. Podczas nagrań w sali obecne były psychotraumatolożki z Polish Center for Torture Survivors: Wiola Rebecka i Izabela Trybus. Każda rozmowa kończyła się wspólnymi sesjami terapeutycznymi – zarówno dla bohaterek, jak i dla ekipy.
Materiał ukazał się na stronie: https://tvn24.pl/swiat/ocalale-w-tvn24-go-kobiety-opowiadaja-o-rosyjskiej-niewoli-st8120481

Psychotraumatolożki z Polish Center for Torture Survivors – Wiola Rębecka i Izabela Trybus – zajmowały się tak zwaną stabilizacją kobiet opowiadających swoje historie. – Czyli takim oddziaływaniem, które miało na celu spowodować, żeby ich trauma była zaopiekowana, zrozumiana, odpłakana, przeżyta w bezpiecznych warunkach. Miałyśmy zadbać o to, żeby opowiadanie tych historii nie było źródłem kolejnego obciążającego doświadczenia, czyli retraumatyzacj – tłumaczy Wiola. Zarówno Iza, jak i Wiola są doświadczonymi terapeutkami, pracują od lat z osobami borykającymi się z traumą. – Kiedy ocalałe przebywały w więzieniu, miały wrażenie, że świat o nich zapomniał.
Trudne dla nich było również to, że nikt nie dowie się o tym, co przechodzą – tłumaczy Iza. – Ważne jest dla nich, aby miało prawo do opowiedzenia własnej historii w taki sposób, w jaki chcą ją opowiedzieć, na własnych zasadach. Poza tym te panie opowiadają swoje historie, działając na rzecz innych kobiet wciąż więzionych przez Rosjan. A to jest element czegoś, co nazywamy rehabilitacją psychologiczną u osób, które doświadczyły traumy. Rehabilitacją, czyli powrotem do dobrostanu psychicznego. Ważną rolę odgrywa w tym procesie odzyskiwanie poczucia kontroli nad swoim życiem, czego były pozbawione w więzieniu podczas tortur. Opowiadają światu, co przeżyły, czynią to w określonym celu, one o tym decydują – kontynuowała Wiola.
Wszystkie odcinki „Ocalałych” można obejrzeć na stronie: https://tvn24.pl/go/programy,7/ocalale-odcinki,1474305/odcinek-6,S00E06,1474321
Julia, Ludmiła, Swietłana i Larisa to niezwykłe i odważne Ukrainki, które opowiadają o koszmarze rosyjskiej niewoli. Aresztowane z błahych powodów, bez procesów przetrzymywane latami w więzieniach, brutalnie przesłuchiwane. Ale ocalały. Chcą, by ich historie usłyszał świat. „To jest taka zemsta” mówi jedna z bohaterek reportażu. „Pod i nad naszą celą znajdowały się pokoje przesłuchań. Stamtąd słychać było jęki, bicie ludzi. Słyszałam ten okropny dźwięk, prawdopodobnie nigdy nie zniknie z mojej głowy… jak ludzie są torturowani prądem”. To tylko jedno ze świadectw okrucieństwa, które działo się w rosyjskiej „Izolacji”.